اماکن تاریخی و طبیعی

نصرالله کریمی پژوهشگر پارسیانی:

حفاظت از نام خلیج فارس حفاظت از هویت ملی ایرانیان است

پژوهشگر پارسیانی اخراج اشغالگران از خلیج فارس را نشان دهنده استکبار و استعمار ستیزی ساحل نشینان جنوب کشور دانست و گفت: مردم جنوب نسبت به تسلط بیگانه بر خاکشان حساسیت داشته‌اند. ادامه مطلب »

گزارش زیبای امیر توانگر از جزیره سیری

«راز ایرانی»؛ جزیره نفت و نسیم و آهو

هر چند که سال‌ها از زمانی که «سیری» با نام «راز» خوانده می‌شد گذشته است، اما کماکان این جزیره زیبایی جنوبی رازهایی را برای ایرانیان در دل دارد که شنیدن آن خالی از لطف نیست. ادامه مطلب »

انگلستان و اهداف او از منع تجارت برده در خلیج فارس - بخش دوم و پایانی

ترفند انگلستان برای مقابله با فرانسه در خلیج فارس

منع تجارت برده طی قرن نوزدهم در خلیج فارس نیز از جمله راه کارهایی بود که از سوی استعمار انگلستان به سبب اهمیت آن در حفظ منافع این دولت در منطقه خلیج فارس صورت گرفت. ادامه مطلب »

انگلستان و اهداف او از منع تجارت برده در خلیج فارس - بخش اول

اهداف انگلستان از لغو تجارت برده در کرانه‌های خلیج فارس/ «برده» در فرهنگ غربی و فرهنگ ساحل نشینان خلیج فارس

منع تجارت برده طی قرن نوزدهم در خلیج فارس نیز از جمله راه کارهایی بود که از سوی استعمار انگلستان به سبب اهمیت آن در حفظ منافع این دولت در منطقه خلیج فارس صورت گرفت. ادامه مطلب »

توسط هیئت مشترک ایرانی- ایتالیایی صورت گرفت:

مهمترین ابهام شهر پارسیان دوره هخامنشی رمزگشایی شد

کاوش باستان شناسی هیئت مشترک ایرانی- ایتالیایی در شهر پارسه تخت‌جمشید با کشف کتیبه‌ای بابلی ادامه یافت که مهم‌ترین ابهام‌های تاریخی دوره هخامنشی در این منطقه را روشن کرد. به گزارش پایگاه خبری بادگیر، عضو هیئت علمی بخش تاریخ و باستان شناسی دانشگاه شیراز با اشاره به پایان ششمین فصل مشترک کاوش‌های باستان شناسی شهر پارسه تخت جمشید و کشف ... ادامه مطلب »

به قلم دکتر محمد حسن نیا

بستک در مسیر تجارت

ناحیه جهانگیریه قدیم و شهرستان بستک کنونی با پشت سر گذاشتن تغییرات متعدد در تقسیمات کشوری همواره در مسیر تجارت کالا قرار داشته و دارد. ادامه مطلب »

شرحی از مقاومت مردم هرمزگان درعصرقاجار/ به قلم نیما صفا درگیری

به مناسبت یکصد و پنجاه و دومین سالگرد آن واقعه‌ی تاریخی

«رئـیــس ســبـزعلـــی درگیری» که بود ؟ نیما صفا درگیری اجاره ی گمرکات جنوب ؛ در دوره فتحعلی شاه قاجار ، از آنجایی که حکومت ایران مشغول جنگ با روسیه تزاری و رفع تجاوزات آنها از شهرهای شمالی ایران بزرگ بود، امکان توجه و رسیدگی به نواحی جنوبی کمتر وجود داشت و برای آنکه نواحی خلیج فارس همچنان نقش تجاری و ... ادامه مطلب »

بحران خلیج فارس/ به قلم نصر الله کریمی:

حمله نیروهای بیخه جات «تراکمه» بر مستبدین و استعمارگران انگلیسی در بندر لنگه

این مقابله باعث شد که بیگانه ستیزی در جنوب ریشه بدواند در منابع تاریخی از چریک‌های «تراکمه‌ای»، «گله داری» و «زنگنه» به عنوان یکی از ستون‌های قدرت نظامی مشروطه خواهان لاری و پاسداری از آزادی خواهی در بر خوردهای رزمی با مستبدین اشاره شده است. ادامه مطلب »

به قلم مهیار غیاثی/ ارسال توسط پژوهشگر استان ماندانا سایبانی

به مناسبت هفته قوه قضائیه/ معرفی چهره برجسته غرب هرمزگان که اکنون در زمره قضات عالی رتبه کشور قرار دارد

به این مناسبت، چهرۀ برجسته ای از دیار هرمزگان که سالهاست به دور از حواشی و تنها در چارچوب عدالت و قوانین جاری کشور به امر قضاوت مشغول بوده و اکنون در زمرۀ قضات عالی رتبۀ ایران قرار دارد را معرفی می نمایم. ادامه مطلب »

به قلم: دکتر محمد حسن نیا

گذری بر تاریخ آداب و رسوم مردم در ماه مبارک رمضان در غرب هرمزگان(قسمت اول)

سفره های قدیم سحری در غرب استان به تنوع سفره های کنونی نبود، اما صمیمیت و تعداد افراد قرار گرفته بر آن ها بیشتر بود و تمامی اعضای خانواده از بچه کوچک تا افراد سالخورده بر آن قرار می گرفتند و زنان هم تلاش داشتند، هنر آشپزی خود را در این ماه بیشتر به نمایش بگذارند ادامه مطلب »

به قلم: دکتر محمد حسن نیا

بندرچارک در پویه تاریخ

بندرچارک در پویه تاریخ/ به قلم دکتر محمد حسن‌نیا در بررسی تاریخ مناطق خلیج فارس به ویژه بنادر و کرانه های غرب استان هرمزگان، بنادری وجود دارند که علیرغم نقش تجاری و اقتصادی آن ها، در مورد تاریخ و جغرافیای این مناطق بحث و بررسی کمتری صورت گرفته است. شهر بندر چارک مرکز بخش شیبکوه بندرلنگه در استان هرمزگان از ... ادامه مطلب »

به قلم: دکتر محمد حسن نیا

نگاهی به تاریخ گچویه در شهرستان بستک

نگاهی به تاریخ گچویه در شهرستان بستک برخی از مناطق جنوب ایران و به ویژه غرب استان هرمزگان خاندان های فرهنگی زیادی را در خود پرورش داده که بعدها چهره های علمی، سیاسی و فرهنگی کشوری شده اند. در شهرستان بستک برخی از روستاها وجود دارند که علیرغم داشتن تاریخ بسیار کهن، خاندان هایی در آن جا می زیسته اند ... ادامه مطلب »