کلوپ مفاخر

به قلم: سالم توکلی (انجمن راه توسعه)

با علی کنگا پیرمرد ساحل نشین

در روستای بندری بستانو علی کنگای (علی یوسفی) 97 ساله در خانه ای محقر قدیمی، رو به دریا زندگی می کند. تنها بر روی رختخوابش خوابیده است. رادیویی کوچک و بساط قلیانش در کنارش است. ادامه مطلب »

به قلم ناصر دیوانی پور

غول های صنعتی انرژی بر در منطقه پارسیان

به قلم ناصر دیوانی پور غول های صنعتی انرژی بر در منطقه پارسیان چندین سال است که از مصوبه احداث صنایع انرژی بر منطقه پارسیان می گذرد. اما فعالیتهای اجرایی درخور و شایسته ای دیده نمی شود. با تصویب احداث منطقه ویژه صنایع انرژی بر در پارسیان توسط هیئت دولت در سال ۱۳۸۷، روزنه های امیدی در دل مردم منطقه ... ادامه مطلب »

به قلم یک نویسنده و ناشر دفاع مقدس:

خاطرات شفاهی آیت الله رکنی امام جمعه بندرلنگه مکتوب شد

نویسنده کتاب “شهید صوفی” گفت: مجموعه خاطرات شفاهی آیت الله سید محمد جواد رکنی، امام جمعه بندر لنگه در کتابی منتشر خواهد شد. به گزارش پایگاه خبری بادگیر به نقل از گروه جهاد و مقاومت مشرق، امیر حسین انبارداران مدیر مسئول انتشارات مجنون و نویسنده کتب دفاع مقدس اظهار کرد: مجموعه خاطرات شفاهی آیت الله سید محمد جواد رکنی، امام ... ادامه مطلب »

در راستای معرفی مفاخر هرمزگان

معرفی اجمالی کتاب «تاریخچه ی آموزش و پرورش جنوب ایران»

پایگاه خبری بادگیر تقدیم می کند: معرفی اجمالی کتاب تاریخچه ی آموزش وپرورش جنوب ایران تالیف نصرالله کریمی معلم بازنشسته شهرستان پارسیان استان هرمزگان خدای را صمیمانه سپاسمندم که مرا توفیق داد چهارمین کتاب خود را با نام« تاریخچه ی آموزش وپرورش جنوب ایران » تقدیم خوانندگان و علاقمندان نمایم کتاب حاضر که از عشق، تحقیق، سیر و سفر ، ... ادامه مطلب »

پایگاه خبری بادگیر منتشر می کند

معرفی دکتر حسن نیا استاد دانشگاه و پژوهشگر خلیج فارس از دیار فرهنگ پرور بستک

دکتر حسن نیا را کمتر کسی هست که نشناسد، چهره ای که پله های ترقی را به سرعت طی کرد و هم اکنون به عنوان یکی از افتخارات استان هرمزگان و شهرستان بستک در دانشگاه های تهران مشغول به خدمت می باشد. به همین مناسبت پایگاه خبری بادگیر مختصری از سوابق علمی و پژوهشی دکتر محمد حسن نیا را جهت ... ادامه مطلب »

گزارش از خبرگزاری تحلیلی ایران، «خبر آنلاین»

زلزله‌ رضایت‌بخش/ مریم بهنام که بود و چه کرد؟

از چندین دهه فعالیت شبانه‌روزی‌اش، مگر چند خط، گزارشی در روزنامه‌های کثیرالانتشار کشور نوشته نشد. مریم بهنام روز چهاردهم آذر در دوبی درگذشت و فقط در چند نشریه‌ی محلی و روزنامه‌ی اطلاعات چند پاراگراف به او اختصاص دادند. «بانو مریم بهنام پیشکسوت و از مفاخر فرهنگی هرمزگان در سن نودوچهارسالگی روی در نقاب خاک کشید.» مریم بهنام، ساختارشکن «بچه که ... ادامه مطلب »

به قلم مسعود هوشمند

محمد علی غیرت یا همان غیرت بستکی + نمونه شعر

مختصری از زندگانی محمدعلی غیرت یا همان غیرت بستکی ﻣﺤﻤﺪعلیﻏﯿﺮﺕ‏ ﺑﻪ ﺳﺎﻝ ۱۳۰۱ ﺧﻮﺭﺷﯿﺪﯼ ﺩﺭ ﺷﻬﺮ ﺑﺴﺘﮏ ﭘﺎ به عرصه جهان گذاشت.نزدپدرشاعرش که متخلص به مجرم هست درمدرسه مصطفویه ، مکتب خانه های آن زمان به فراگرفتن علوم مختلف، قرآن حدیث، ادبیات پارسی وعربی پرداخت.طبعی روان داشت وشعر زیبا می سرود. پدرش مجرم بستکی وپدربزرگش مرحوم حاج مصطفی خان متخلص ... ادامه مطلب »

به قلم محبوبه وحیدیان:

همت بستکی و بیان ویژگی اشعارش

همت بستکی و بیان ویژگی اشعارش شناساندن مفاخر فرهنگی- ادبی، اقدامی ارزنده در جهت کمک به استحکام هویّت یک ملّت است و یکی از راه­های این امر مهم، حفظ آثار مکتوب گذشتگان است. شیخ عبدالرّحمن همّت بستکی نیز یکی از این مفاخر است که در روزگار خویش از بزرگان و اهل قلم جنوب کشور بوده و آثار قلمی از جمله: ... ادامه مطلب »

به قلم احسان قتالی ارسال توسط ماندانا سایبانی

مختصری پیرامون یکی از مشاهیر بستک: سید امیر شیخ قتالی

سيد امير شيخ قتالى فرزند مرحوم شیخ محمد عالم صدرالاسلام است. سید عالم صدرالاسلام از فقیهان معروف منطقه که به درخواست شیخ محمد خان از «روستای دهتل» به دژگان آمده و در آنجا ساکن شده‌است، در مدرسه دینی شیخ محمد خان بستکی که حاکم دژگان بوده علوم دینی را به طلاب می‌آموختند و تعداد زیادی طلبه داشته است. سادات خمیر ... ادامه مطلب »

مختصری در مورد صلاح الدین شجاعی

شجاعی آموزگاری شاعر و سخن پرداز

پایگاه خبری بادگیر شخصیتهای شاخص فرهنگی و هنری غرب استان را معرفی می کند. صلاح الدین شجاعی، شاعر و سخن پرداز، فرزند عبدالله در روستای فتویه از شهرستان بستک هرمزگان دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی خود را در زادگاهش و مجتمع آموزشی ایرانیان دبی به اتمام رسانید و در دبیرستان و دانشسرای دبی ادامه تحصیل داده و از مرکز ... ادامه مطلب »

به بهانه ۱۶ آذر و سالروز ولادت ابراهیم منصفی(رامی)

منصفی هنرمندی که جوانی خود را در بستک سپری کرد

در سال ۱۳۴۲ در بندر عباس متولد شد. پدر ابراهیم مینابی و مادرش اهل صحرای باغ لار بود که پس از تولد ابراهیم زندگی پایداری نداشتند. ابراهیم به قول خود زاده عشق زنی بود به مردی که آوازش او را سحر کرده بود. پس از جدایی آن دو از هم ابراهیم دوران کودکی و نوجوانی‌اش را با پدربزرگ و مادربزرگ ... ادامه مطلب »

بزرگان جنوب را بهتر بشناسیم / به قلم پژوهشگر استان ماندانا سایبانی

علامه شیخ الاسلام شیخ عبدالرحمن سلطان العلماء از بزرگان منطقه

علامه شیخ الاسلام شیخ عبدالرحمن سلطان العلماء از بزرگان منطقه علامه شیخ الاسلام شیخ عبدالرحمن سلطان العلماء از بزرگان منطقه و شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان در جنوب ایران بوده‌است. نام کامل وی: شیخ عبدالرحمن بن یوسف الخالدی المخزومی. نسب ایشان به «سیف الله المسلول» خالد بن ولید بن المغیره می‌رسد. ایشان در شهر بستک دیده به جهان گشودند، ... ادامه مطلب »

مراسم تشییع جنازه بانو مریم بهنام

گزارش تصویری…

به گزارش پایگاه خبری بادگیر ساعت ۱۵و۳۰ عصر بعد از نماز عصر در محل مقبره القوز دبی بلافاصله نماز میت خوانده شد و سپس مراسم تشییع با حضور حدودا ۲۰۰ نفر از اقوام، دوستان و آشنایان مرحومه برگزار و مراسم تدفین نیز پس از طی مسافتی بین مسجد و مقبره، انجام و سپس همگی ضمن دعای مغفرت برای مرحومه، به ... ادامه مطلب »