چاپ خبر
بحران خلیج فارس/ به قلم نصر الله کریمی:

حمله نیروهای بیخه جات «تراکمه» بر مستبدین و استعمارگران انگلیسی در بندر لنگه

حمله نیروهای بیخه جات «تراکمه» بر مستبدین و استعمارگران انگلیسی در بندر لنگه

کریمی ۲۰

حمله نیروهای بیخه جات تراکمه بر مستبدین و استعمارگران انگلیسی در بندر لنگه سال ۱۳۲۸(ه ق) در کتاب تاریخ مفصل لارستان آمده: «نیروهای لارستانی به فرماندهی سید حاجی بابای بیرمی و غلامحسین خان وراوی همراه با چریک‌های «تراکمه‌ای»، «اشکنانی» و «بیرمی» به دستور سید لاری به بندر لنگه حمله کردند تا فشار مستبدین از دوش مردم برداشته شود و جلوی نفوذ انگلیس را بگیرند» در تاریخ آمده فشار بر شیعیان از سوی مستبدین زمینه‌ی تهاجم نیروهای بیخه‌ای با ۴۰۰ نفر تفنگچی با حکم سید لاری را فراهم می‌سازد.

خبر تهاجم نیروهای مذکور سبب دخالت انگلیس و اعزام کشتی جنگی «برمبول» به بندر لنگه می شود. نیروهای تراکمه‌ای بدون هیچ مقاومتی وارد بندرلنگه می‌شوند و بدون دادن تلفات، نقاط استراتژیک لنگه را به تصرف خود در می‌آوردند که در این درگیری یک نظامی انگلیسی کشته شد، ناو جنگی انگلیسی شهر را مورد هدف قرار داد و نیروهای بیخه‌ای آماده کار زار شدند.

تاریخ میزان خسارت حمله به انگلیسی‌ها ۳۳۰۰ لیره ذکر کرده است، انگلیسی‌ها که تا پیش از این، پیش بینی چنین مقابله‌ای را نداشتند ناچار کشتی‌های جنگی را از ساحل دور کردند.

این مقابله باعث شد که بیگانه ستیزی در جنوب ریشه بدواند در منابع تاریخی از چریک‌های «تراکمه‌ای»، «گله داری» و «زنگنه» به عنوان یکی از ستون‌های قدرت نظامی مشروطه خواهان لاری و پاسداری از آزادی خواهی در بر خوردهای رزمی با مستبدین اشاره شده است.

در سندی دیگر آمده با استقرار سپاه سید به فرماندهی غلامحسین خان وراوی در بستک، خبر به بندر لنگه رسید وحشت در میان حامیان استبداد افتاد بسیاری از تبعه انگلیس به کشتی نشسته به طرف بمبئ حرکت کردند.

برگرفته از کتاب: خلیج فارس و کرانه های شمالی به قلم: نصرالله کریمی

پایگاه خبری بادگیر/ www.badgirnews.ir/

2 نظر

 1. سلام و خسته نباشید عرض میکنم خدمت جناب آقای کریمی پژوهشگر خوب هرمزگانی
  ما از تاریخ غرب هرمزگان خییییلی کم می دانیم
  ای کاش به آن بیشتر می پرداختید

 2. جناب آقای کریمی کرانه های شمالی خلیج فارس آیا شامل بیخه جات هم میشده؟
  فکر نمیکنید این موضوع در راستای طرح استعماری فارس ها داره جهت دهی میشه؟
  بغیر از بیخه جات مناطق پس کرانه های شمالی خلیج فارس از گاوبندی تا هرمز هم نقش مهمی در دفع استعمار گران داشتند
  مگه نه؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*