چاپ خبر
به قلم احمد توبک / گروه گردشگری

معرفی قلعه شيخ على حمادى واقع در بندر مقام + تصاویر

شناخت جاذبه های گردشگری و تاریخی هر نقطه از کشور به جذب گردشگر و توریست کمک می کند و می تواند اشتغالزایی خوبی را ایجاد نماید. پایگاه خبری بادگیر در همین راستا از پژوهش و تحقیق علاقمندانی که در این راستا گام بر می دارند با انتشار آثارشان حمایت می کند.

متن ذیل نوشته جناب آقای احمد توبک هست که پس از ویرایش در گروه گردشگری برای پایگاه خبری بادگیر ارسال شده است.

IMG-20150120-WA0039با كهنه و فرسوده شدن قلعه شيخ علاق كه به عنوان اولين قلعه حمادي ها در مقام، شيخ على بن عبدالله حمادى تصميم مى گيرد براى خود قلعه اى نو بسازد و سرانجام شروع به ساختن اين قلعه در سمت شرق روستا مى كند.
بزرگان قوم ما روايت مى كنند كه يك استاد بنا ى ماهر از ناحيه گچوىه بستك آورد، و براي او يك قلعه اى با طراز معمارى بسيار جديد و پيشرفته نسبت به طراز رايج معمارى در آن روزگار ساخت كه فن و هنر بسيار شاهكارانه اى در ساختن آن بكار رفته، به ويژه نقوش و گچ برى هاي حرفه اى كه در آن به كار رفته چشم هر بيننده اى به آن خيره مى كند.

قلعه شیخ علی حمادی مقام
اين قلعه داراى تعداد زيادى اتاق و يك بادگير و در وسط حياط داراى يك پلكان سنگى مى باشد. اما ديوارها و اساس بنيان اين قلعه از گل و خشت ساخته شده است.
در وسط حياط آن يك حلقه چاه و يك درخت كنار وجود دارد.  سال ساخت اين قلعه روي دروازه حياط قلعه كه از چوب ساخته شده نوشته شده و آن، ١٣٥٦هجرى قمرى است و سال ها بعد از اتمام آن شيخ على به اين قلعه منتقل مى شود و از داخل اين مكان دوره اي جديد از حكمرانى اين شيخ شروع مى شود، اين شيخ در اين دوره جديد(دهه ٤٠شمسي) و پادشاهى محمد رضاشاه از نفوذ و قدرت قابل ملاحظه اي در بين حكومت برخوردار بود. حتى در دوره محمدرضا شاه، شيخ على و جمعى از شيوخ منطقه به تهران دعوت شدند و از طريق لاوان با هواپيما به آنجا عزيمت نمودند.
شيخ على حمادى با دختر ارغوان خان اشكنان ازدواج نمود واين زن با او در اين قلعه زندگى كرد و در داخل قلعه تعدادى خدمتگزار زن و مرد سياه پوست كه مسؤل خدمت به شيخ و همسر او و ميهمانان آنان بودند وجود داشت.

IMG-20150120-WA0035
شيخ على سالها بعد با مسافرت به شيراز زن دومى گرفت و اين زن در شيراز زندگى مى كرد و به مقام نيامد.
در دوره جديد با افزايش هر چه بيشتر قدرت حكومت در مناطق دور به تدريج قدرت شيوخ و حكمرانان محلى كاسته شد، واين قبايل عربى حاكم در اين دوره شروع به مهاجرت به كشورهاي عربي نموده اما از بين آنها تنها كسى كه در ايران ماندگار شد شيخ على حمادى بود و تا آخر عمرش با همسر اشكنانى و تنها خادم سياه چرده خود بنام “داوود “در اين قلعه زيست و در سال ١٣٦٨شمسي درگذشت و در مقام مدفون گرديد.

احمد توبك/ مرجع گردشگری

تصاویر از احمد توبک

یک نظر

  1. عااااااااااااااااااااااااالیه .یکی از بهترین قلعه های هرمزگان هس

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*