چاپ خبر
گفتگوی صدیقه شبانی با خانم حاجی طالبی

فعّال طب سنتی از شهرستان بستک روستای کهتویه

گفتگو با خانم حاجی طالبی: فعّال طب سنتی از کهتویه

images-300x156

 • لطفاً خودتان را معرفی کنید

حفصه حاجی طالبی هستم، متولد سال ۱۳۵۸ اهل و ساکن روستای کهتویه از توابع بخش جناح بستک، متأهل و دارای سه فرزند می باشم.

دارای مدرک فرآوری گیاهان دارویی، نسخه پیچی گیاهان دارویی و عضو مؤسسه تحقیقات حجامت ایران و دارای مدرک طب سنتی اسلامی از این مؤسسه می باشم.

 • از چه زمانی و چگونه به این حرفه وارد شدید؟

بنده از دوران کودکی به مطالعه کتاب علاقه زیادی داشتم، مخصوصاً این که در دوران نوجوانی بیماری هایی مثل سردرد شدید، ضعف دید، لاغری مفرط و بیماری های دیگر داشتم؛ وقتی مراجعه مکرر به پزشک و مصرف داروهای شیمیایی در درمان بیماری هایم اثربخش نبود و با استفاده از روش های طب سنتی و غذا درمانی توانستم به لطف خدا بر همه آن ها غلبه کنم و سلامتی ام را بازیابم، بیشتر مصمم شده که این راه را ادامه دهم.

 • در حال حاضر چگونه به کار خود ادامه می دهید؟

در حال حاضر بیشتر به کار تجویز داروهای طب سنتی و آموزش اصلاح روش های زندگی علی الخصوص فرهنگ غذایی کسانی هستم که با توجه به شناختی که پیدا کرده اند از راه های دور و نزدیک مراجعه می کنند.

 • روش کار شما در مراجعه با مریض چگونه است؟

ابتدا شرح حال او را کامل می گیرم و از تمام جنبه های زندگی او که احساس می کنم می تواند راهگشا باشد از او می پرسم و بعد به تجویز و ارائه راهکار می پردازم که گاهی شامل رژیم های غذایی به همراه مصرف برخی گیاهان دارویی و عرقیات گیاهی و یا داروهای گیاهی، ترکیبی که بعضاً خودم ساخته ام یا انجام بعضی حرکات نرمشی و اصلاح بعضی عادات غذایی می باشد.

 • چه بیماری هایی را تا به حال درمان نموده اید؟

معمولاً مراجعین برای هر نوع بیماری مراجعه می کنند و بعضاً هنگامی مراجعه می کنند که از داروهای شیمیایی نتیجه نگرفته اند و بحمد الله تا به حال اکثر مراجعین نتیجه گرفته اند ، کسانی هم که درمان نشده اند، دوره درمان را کامل نکرده اند و یا آن را سرسری گرفته اند.

 • روش های شما در درمان چه نوع بیماری یا بیماری هایی اثربخش تر بوده است؟

این روش درمانی برای انواع بیماری های مزمن که سال ها شخص را دچار کرده مثل سردردهای مزمن، انواع بیماری های زنان، بیماری هایی که در اثر جمع شدن سموم در بدن ایجاد می شود مانند: ضعف عمومی بدن، کم کاری دستگاههای مختلف بدن و … به خوبی جواب می دهد. شاید بهترین نتیجه را بیمارانی گرفته اند که برای رفع نازایی مراجعه کرده اند. به حمدالله در این زمینه کسانی که سال های سال نازا بوده و یا دچار سقط جنین دائمی بوده اند، نتیجه گرفته اند که شاید باورش برای خودشان نیز سخت بوده، یکی از بیماران بعد از ۱۰ سال حامله شد و حتی بیماری بوده که بعد از ۱۶ سال حامله و بچه دار شده است.

 • در حال حاضر در این رشته با چه مشکلی مواجه هستید؟

در طی این چند سال تلاش های زیادی در جهت تغییر ذهنیت مردم نسبت به استفاده از روش های طبیعی و تغذیه طبیعی و سالم نموده ام ولی متأسفانه در این زمینه هنوز هم ذهنیات اشتباه بسیاری وجود دارد که برای اصلاح آن ها تلاش بسیاری نیاز است. هنوز هم اکثر مردم جامعه ما، بر خلاف مردم دیگر کشورها «حظ دهان را بر راحت جان» ترجیح می دهند و با وجود این همه بیماری که به خاطر استفاده از مواد غذایی ناسالم به سراغشان می آید حاضر به ترک آن ها نیستند، این مسئله شاید برای من از هر چیزی ناخوشایند تر باشد تا جایی که حتی برخی از مردم، این روش ها را به سخره می گیرند.

 • آیا محصولی هم دارید که تولید و ابتکار خود شما باشد؟

بله، یک پودر ترکیبی کاملاً گیاهی به نام پودر قلیایی که قلیایی کننده محیط خون و بدن می باشد. پودر دهان شویه گیاهی، معجون تسهیل کننده زایمان، چند نوع روغن گیاهی، پودر بدن شویه و پودر رفع کیست که همه این داروها به خوبی جواب داده اند و تا اندازه ای جا افتاده و امیدوارم بتوانم در آینده با ایجاد مکان مناسبی جهت تولید به صورت اصولی تر، به تولید آن بپردازم.

 • شما چه توصیه ای برای مردم جامعه دارید؟

بیا تا گل بر افشانیم و می در ساغر اندازیم/ فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم

من کارم را با عشق شروع کرده ام و با عشق هم ادامه خوهاهم داد چرا که ضرورت آن را در جامعه بسیار احساس می کنم. توصیه می کنم که اگر می خواهیم زندگی سالمی داشته باشیم باید به زندگی و به وجود خودمان نگاهی دوباره داشته باشیم و با بازگشت به قرآن، آن را سرلوحه برنامه های زندگی خود قرار دهیم چرا که قرآن سرمنشأ تمام خیرات و خوبی هاست و کار من هم یکی از جنبه های عمل به قرآن و اجرای دستورات خداوند در زندگی است. داشتن جسم و روح سالم اولین شرط رسیدن به اهداف در زندگی است و ما موظفیم راهی را دنبال کنیم که سلامت جسم و روح را برایمان به ارمغان بیاورد.

 • در پایان اگر صحبت یا بحثی دارید بفرمایید.

از شما و مسئولین ماهنامه مروارید مهر که این فرصت را در اختیار بنده گذاشتید سپاسگزارم و برایتان آرزوی موفقیت دارم.

امیدوارم روزی برسد که مردم جامعه ما آنقدر فرهنگ غذایی و زندگی سالم داشته باشند که خود درمانگر خود باشند و جامعه ای سالم با انسان هایی وارسته و متعالی داشته باشیم.

گفتگو از: صدیقه شبانی

منبع: مروارید مهر

2 نظر

 1. آدرس دقیقی شماره تماسی چیزی ????

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*