چاپ خبر
مدیرعامل آبفا هرمزگان در تشریح وضعیت آب روستاهای قشم؛

اولویت آبفا؛ کاهش تنش آبی در روستاهای قشم/ ظرفیت آب شیرین کن سلَخ افزایش می یابد

به گزارش بادگیر نیوز ؛مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان گفت: این شرکت علي رغم محدودیت منابع آبی طی سال های گذشته و كمبود اعتبارات و منابع مالي به ويژه با اجراي طرح يكپارچه سازي شركت هاي آب و فاضلاب شهري و روستايي، تمام تلاش خود را برای ارتقاء سطح خدمات آبرساني به روستاهای جزیره قشم به كار گرفته است .

امین قصمی افزود: با توجه به تنش دار بودن روستاهاي قشم به ويژه غرب اين جزيره، رفع کم آبي اين منطقه را در اولويت برنامه هاي خود قرار داده است.

وی با اشاره به وضعیت آب روستای سلخ قشم افزود: آب شرب روستاي سلَخ جزيره قشم از طريق آب شيرين كن ۱۲۰۰ مترمكعبي تامين مي شود كه متاسفانه به دليل عدم انجام تعهدات سرمايه گذار اين پروژه، ظرفيت در مدارِ اين آب شيرين كن طي ماه هاي گذشته ۴۰۰ مترمكعب در شبانه روز بوده است و در نتيجه اين روستا با مشكل كمبود مواجه شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان ادامه داد، تا زمان رفع اين مشكل؛ آبرساني به سلخ از محل آب شيرين كن و به صورت سيار (روزانه) در حال انجام است كه اين موضوع قطعي سه ماه آب در اين روستا را منتفي مي كند.

به گفته قصمی، آبفا هرمزگان براي رفع مشكل كمبود آبِ اين روستا و به منظور استفاده از ظرفيت نهايي آب شيرين كن سلخ، اقدام به انتخاب سرمايه گذار جديد نموده است كه طي ماه های آينده مشكلات فني اين آب شيرين کن برطرف و به ظرفيت نهايي خود مي رسد.

وی حجم بالای ذخيره آب خانگی (بين ۱۵ تا ۲۰ مترمكعب) در روستاهاي جزيره قشم را از دلایل دیگر کمبود و افت فشار آب دانست و گفت: الگوي مصرف آب براي هر خانوار ۱۶ مترمكعب در ماه است كه اين مسئله بر ميزان مصرف آب افزوده و كمبود آب را تشديد کرده است.

مدیر عامل آبفا در عین حال از اختصاص دو دستگاه تانکر به دهیاری سلخ برای آبرسانی سیار خبر داد و گفت: علاوه بر آبرساني سيار توسط آبفا و دهياري، براي جبران کمبود آب، بخشی از نیاز آبی روستای سلخ از طريق ايستگاه پمپاژ شهر طبل تامين مي شود.

وی افزود: آبفا هرمزگان در چند ماهه اخير و به منظور كاهش تنش آبي در روستاهاي شهرستان قشم اقدام به اجراي پروژه هايي نظير؛ اصلاح شبکه روستاهای قشم به طول ۱۰ کیلومتر، توسعه شبکه روستاهای تورگان و پی پشت به طول ۱۴ کیلومتر، اصلاح ایستگاه پمپاژ درکو و گوران، اصلاح ایستگاه پمپاژ آب شیرین کن مپنا، رفع نشتي مخازن آب و اجرای خط انتقال ایستگاه پمپاژ درگهان تا مخزن ذخيره اين شهر کرده است .

قصمی، احداث ۲ سایت آب شیرین کن هر يك به ظرفيت ۳۰۰۰ متر مکعب در شبانه روز در روستاهاي باسعیدو و رمچاه و توسعه شبکه روستاهای نقاشه ، معتمد آباد و شهرک گیاهدان را از دیگر پروژه های در دست اجرای این مجموعه عنوان کرد.

مدیرعامل آب و فاضلاب هرمزگان در پايان ضمن عذرخواهي از مردم روستاهاي جزيره قشم به دليل مشكلات موجود در بخش آب، این اطمینان را داد كه پس از يكپارچه سازي شركت هاي آب و فاضلاب شهري و روستايي، تمام توان خود را در راستاي ارتقاء خدمات رساني به روستاها به عنوان مهمترين هدف اين طرح، به كار گرفته و تلاش دارد با توجه به توان مالي و مهندسي خود ، تنش آبي در روستاها را به كمترين حد ممكن برساند.

انتشار دهنده:آرزو محمدی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*