چاپ خبر
امين قصمي مطرح كرد:

آرامشِ آبي در شرق هرمزگان/ اجراي دو پروژه ملي آبرساني در شهرستان بشاگرد 

به گزارش بادگیر نیوز؛مديرعامل آبفا هرمزگان از اجراي دو پروژه ملي آبرساني در شهرستان بشاگرد خبر داد و گفت: دولت اقدامات اساسي در ايجاد زيرساخت هاي تامين، انتقال و تصفيه آب در اين شهرستان انجام داده تا با بهره داري از اين پروژه ها بتوانيم آرامشي را در حوزه تامين آبِ بشاگرد ايجاد كنيم.
امين قصمي افزود: محدويت منابع آبي و پراكندگي روستاها در شهرستان بشاگرد متغيرهايي بودند كه ما را با چالش جدي در تامين نياز آبي پايدار اين شهرستان مواجه كرده بود و بر همين اساس دولت و مجموعه وزارت نيرو با استفاده از ظرفيت هاي پايدار منابع آبي موجود نظير سد هاي جگين و سُهران، اقدام به تعريف دو پروژه ملي آبرساني در اين شهرستان نمود.

بهره برداري از فاز اول پروژه جگين – سردشت

مدير عامل آبفا استان گفت: پروژه انتقال آب از سد جگين به شهر سردشت و روستاهاي مسير شامل ۸۱ كيلومتر خط انتقال، دو باب ايستگاه پمپاژ، ۵ واحد مخزن و مجموعه تصفيه خانه آب با ظرفيت ۱۸۰ ليتر بر ثانيه است كه امسال فاز اول اين پروژه وارد مدار بهره برداري شد و به زودي در مراسم رسمي افتتاح خواهد شد.
به گفته قصمي؛ براي انتقال آب از سدجگين به شهرستان سردشت و روستاهاي مسير يكهزار و ۳۰۰ ميليارد ريال هزينه شده و ۲ هزار ميليارد ريال براي تكميل آن مورد نياز است.
وي اضافه كرد: با بهره برداري از اين پروژه نياز آبي شهرستان سردشت و ۱۰روستاي مسير شامل وي، چخون، رازكا، جكدان،علي آباد، اَهوِن، گَروغ و دِهِندِر و … برطرف مي شود. همچنين بر اساس برنامه پيش بيني شده، در فازهاي بعدي اين پروژه متناسب با تامين اعتبار مورد نياز، روستاهاي بيشتري آبرساني خواهد شد.

پيشرفت ۶۵ درصدي انتقال آب از سد سُهران به گوهران

مديرعامل آبفا هرمزگان در ادامه به اجراي پروژه انتقال آب از سد سُهران به شهر گوهران و ۵۶ روستاي مسير اشاره كرد و گفت: اين پروژه نيز شامل ۵۳ كيلومتر خط انتقال، ۳ باب ايستگاه پمپاژ و ۱۰ واحد مخزن است كه عمليات اجرايي پكيج هاي تصفيه آبِ آن با ظرفيت ۳۰ ليتر بر ثانيه انجام و وارد مدار بهره برداري شده است.
وي افزود: خط انتقال اين پروژه با ۶۰ درصد پيشرفت فيزيكي و كل پروژه با ۶۵ درصد پيشرفت در حال اجراست و بنا داريم تا پايان سال۹۹، كلكتور اصلي پروژه كه تامين آب شهرستان گوهران است، را به بهره برداري برسانيم.
وي گفت: براي انتقال آب از سد سُهران به گوهران تاكنون ۲۸۰ ميليارد ريال هزينه شده و حدود ۹۰۰ ميليارد ريال نياز داريم تا با اجراي مجموعه كامل خطوط فرعي، اين پروژه به پايان برسد.
قصمي در پايان اطمينان داد: با اجراي اين دو پروژه در افقي كوتاه مدت، چالش اصلي تامين نياز آبي شهرستان بشاگرد برطرف خواهد شد.

انتشار دهنده/آرزو محمدی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*